Obsah
Důležité odkazy a kontakty na úřady v okolí
Obecní úřad doporučuje občanům níže uvedené kontakty pro řešení různých životních situací.
- Policie ČR - volejte 158
- Záchraná služba volejte 155
- Hasičský záchraný sbor 150
Zjistíte-li mimořádnou událost (požár, havárii s únikem nebezpečné látky...), která ohrožuje osoby, majetek nebo životní prostředí, okamžitě volejte telefonní číslo
- 150 - Hasičský záchranný sbor ČR
Pomoc zdravotnické záchranné služby se vyžaduje při všech stavech ohrožujících život. Přivolává se prostřednictvím telefonního čísla
- 155 - Zdravotnická záchranná služba
Pokud jste svědky dopravní nehody nebo spáchání trestného činu, volejte telefonní číslo
- 158 - Policie ČR nebo - 156 - Městská policie
Jednotné evropské číslo tísňového volání - 112 - je určeno především pro cizince a pro tísňové volání při rozsáhlých mimořádných událostech.
Při předávání zprávy na telefonní čísla tísňového volání uveďte:
- co se stalo,
- kde se to stalo,
- své jméno a číslo telefonu, odkud voláte.
Po ukončení hovoru vyčkejte na zpětný telefonát, kterým si operační pracovník ověří pravdivost nahlášené zprávy.
Výstražné signály prvků varování obyvatelstva
V souladu se zákonem 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému, §7, odst. 2, pís. f) dochází z rozhodnutí ministra vnitra Stanislava Grosse s platností od 1. listopadu 2001 ke zrušení dosavadních varovných signálů Civilní ochrany katastrofa, všeobecná výstraha a nebezpečí zátopové vlny vyhlašovaných prostřednictvím sirén. V souvislosti s tím se zavádí na území celé České republiky pouze jeden varovný signál pro varování obyvatelstva pro případ hrozby nebo vzniku mimořádné události a tím je:
Všeobecná výstraha
Signál "Všeobecná výstraha" je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může být vyhlašován třikrát za sebou v cca tříminutových intervalech. Po jeho zaznění bude vždy následovat tísňová informace z hromadných informačních prostředků (republikové, regionální a místní působnosti). V té bude obyvatelstvo vyrozuměno o jakou hrozící nebo vzniklou mimořádnou událost se jedná. Důvodem zavedení jednoho varovného signálu je fakt, že jejich současný počet a rozdílný význam pro chování obyvatelstva v míru a za válečného stavu byly pro vnímání obyvatelstva nepřijatelné.
Přehrát signál - Všeobecná výstraha (MP3)
Požární poplach
Pokud jde o dosud vyhlašovaný signál "Požární poplach" ten zůstává v planosti, slouží však jen ke svolání jednotek požární ochrany a není varovným signálem pro obyvatelstvo. Je vyhlašován přerušovaným tónem sirény po dobu jedné minuty a nebo, jde-li o elektronickou sirénu, napodobením hlasu trubky troubící tón "HÓ-ŘÍ", "HÓ-ŘÍ" také po dobu jedné minuty.
Přehrát signál - Požární poplach (MP3)
Zkouška sirén
Pro zkoušku sirén se používá tzv. "Zkušební tón". Jedná se o nepřerušovaný tón sirény trvající 140 vteřin. Jedná-li se o elektronickou sirénu nebo místní rozhlas zapojený do systému varování bude vysílána verbální informace: "Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén. Právě proběhla zkouška sirén. Zkouška sirén".
Přehrát signál - Zkušební tón (MP3)
Co je to INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM?
Integrovaný záchranný systém je koordinovaný postup jeho složek (záchranářských a dalších subjektů) při přípravě na mimořádné události a při provádění záchranných a likvidačních prací.
Základní složky:
- Hasičský záchranný sbor České republiky
- Zdravotnická záchranná služba
- Policie České republiky
Ostatní složky:
- vyčleněné síly a prostředky ozbrojených sil
- ostatní ozbrojené bezpečnostní sbory,
- ostatní záchranné sbory,
- orgány ochrany veřejného zdraví,
- havarijní, pohotovostní, odborné a jiné služby,
- zařízení civilní ochrany,
- neziskové organizace a sdružení občanů, která lze využít k záchranným a likvidačním pracím.